موضوع سرمایه داری ، بهره کشی و سرمایه داری تجاری…

 

فهرست مطالب استخراج شده از این فایل پاورپوینت

فهرست مطالب استخراج شده از این فایل پاورپوینت

● جلسه پنجم : نظریات توسعه ( توسعه نیافتگی )
● نظریات توسعه نیافتگی : مقدمه
● نظریه سرمایه داری مارکس
● مرحله اول استدلال : تحلیل روش تولید سرمایه داری
● تبیینی از بهره کشی جهان سوم
● سرمایه داری تجاری
● استعمارگرایی قدیم
● استعمارگرایی جدید
● نظریه امپریالیسم
● نظریه امپریالیسم : مقدمه تاریخی
● نظریه امپریالیسم لنین
● رابطه امپریالیسم و سرمایه داری
● انتقاد از نظریه امپریالیسم لنین
● نظریه وابستگی : مقدمه
● نظریه پل باران
● استعمار اسکانی و نیمه اسکانی
● )economic surplus مازاد اقتصادی
● نظریه آندره فرانک

نوع زبان : فارسی حجم : ۱٫۹۷ مگا بایت
نوع فایل : پاورپوینت تعداد اسلایدها: ۲۱
زمان استخراج مطلب : ۲۰۱۸/۰۷/۳۰ ۰۶:۵۱:۴۰ پسوند فایل : ppt

لینک دانلود رایگان لینک دانلود کمکی

 

سایر عبارات کلیدی استفاده شده در این فایل ppt عبارتند از: سرمایه داری, توسعه نیافتگی, بهره کشی, مرحله استدلال, تناقضات درونی, سرمایه داری تجاری, تجارت برده, نظام سرمایه داری, نظام سرمایه, و … .

در صورتی که محتوای فایل ارائه شده با عنوان مطلب سازگار نبود یا مطلب مذکور خلاف قوانین کشور بود لطفا در بخش دیدگاه (در پایین صفحه) به ما اطلاع دهید. جهت جستجوی پاورپوینت های بیشتر بر روی اینجا کلیک کنید.

این مطلب در تاریخ ۲۰۱۸/۰۷/۳۰ ۰۶:۵۱:۴۰ به صورت خودکار استخراج شده است. در صورت اعلام عدم رضایت تهیه کننده ی آن، طبق قوانین سایت از روی وب گاه حذف خواهد شد. همچنین این مطلب برگرفته از وب سایت زیر است و مسئولیت انتشار آن با منبع اصلی است.

http://profsite.um.ac.ir/~yousofi/Pages/Barname-Tadris/Karshenasi/Toseh/Power-Point/session.6.ppt

قسمتی از متن استخراج شده از این فایل ppt

قسمتی از متن استخراج شده از این فایل ppt

جلسه پنجم نظریات توسعه توسعه نیافتگی مقدمه سابقه نظری نظریه سرمایه داری مارکس تبیینی از بهره کشی جهان سوم تبیین هایی برای توسعه نیافتگی نظریه امپریالیسم لنین نظریه وابستگی مقدمه ۱. نظریه پل باران ۲ . نظریه آندره فرانک ناتمام ۳.نظریه والرشتاین ناتمام نظریات توسعه نیافتگی مقدمه در نزد مارکس ، ساختار قشربندی اجتماعی ، نابرابری ها و تضادهای اجتماعی یکی از عوامل مهم تغییر و توسعه اجتماعی محسوب می شود مارکس اهمیت زیادی به متغییر نابرابری و تضاد اجتماعی می دهد صاحب نظران توسعه نیافتگی به تاسی از مارکس اهمیت زیادی به نابرابری های درون و بین جوامع به عنوان عامل توسعه نیافتگی جهان سوم می دهند در خصوص امکان توسعه و صنعتی شدن جهان سوم در بین صاحب نظران توسعه نیافتگی اختلاف نظر وجود دارد برخی مثل آندره فرانک امکان توسعه جهان سوم را غیر ممکن و برخی نیز توسعه سرمایه داری صنعتی را در مقیاس وسیع ممکن می دانند نظریه سرمایه داری مارکس در حالیکه از دیدگاه نوسازی سوال این است که آیا کارآفرینانی هستند که بتوانند سرمایه مازاد را مصرف کنند سوال مارکس این است که این سرمایه مازاد ابتدا توسط چه کسی ایجاد می شود پاسخ مارکس سرمایه دار از طریق بهره کشی از کارگر این سرمایه مازاد را به دست می آورد توضیح مکانیسم کسب سرمایه مازاد یا بهره کشی با استفاده از نظریه ارزش اضافی استدلال سه گانه مارکس در تبیین سرمایه داری مرحله اول استدلال تحلیل روش تولید سرمایه داری و نشان دادن تناقضات درونی سرمایه داری که باعث نابودی این نظام نیز خواهد شد مرحله دوم استدلال نشان دادن اینکه تناقضات درونی سرمایه داری ، سبب دو قطبی شدن جامعه طبقه بورژوا و طبقه کارگر و در نتیجه تشدید تضادهای طبقاتی می شود سومین مرحله استدلال ، نشان دادن اینکه با افزایش تضاد و مبارزه طبقاتی ، انقلاب اجتماعی به نفع طبقه کارگر رخ می دهد و جامعه از فاز سرمایه داری خارج و وارد مرحله سوسیالیسم می شود مرحله اول استدلال تحلیل روش تولید سرمایه داری انباشت سرمایه ناشی از رقابت در نظام سرمایه داری دو نتیجه در بر دارد ۱. تراکم و تمرکز ثروت در دست طبقه کوچک اما حاکم بورژوا ۲. تزاید فقر در بین طبقه بزرگ اما پرجمعیت کارگر مارکس در اثبات قانون تزاید فقر که اساس پیشگویی او از نظام سرمایه داری را تشکیل می دهد از چهار مفهوم بهره می گیرد ۱. ارزش اضافی یا استثمار ۲. اضافه جمعیت نسبی ۳. بحران یا دور تجاری ۴. نسبت نزولی سود این چهارمفهوم ، تناقضات درونی یا نیروهای دیالکتیک هستند که سرمایه داری آنها را دردرون خود می پروراند و بدینوسیله اسباب نابودی خود را فراهم می آورد تبیینی از بهره کشی جهان سوم سرمایه داری تجاری استعمارگرایی قدیم استعمارگرایی جدید سرمایه داری تجاری انباشت سرمایه از طریق تجارت ، داد وستد و چپاول دوره نخست رشد سرمایه داری از اوایل قرن ۱۶ تا اواخر قرن ۱۸ ادامه داشته است کی ۱۹۷۵ و امین ۱۹۷۶ ، نقش طبقه تجار اروپایی را دراین دوره تحلیل کرده اند تجاراروپایی از طریق نخبگان و رهبران محلی اهداف تجاری خود را دنبال می کردند یکی از رایج ترین اشکال سرمایه داری تجاری ، تجارت برده بوده است تجارت برده شامل یک سیستم مبادله سه ضلعی اروپا امریکا افریقای غربی بوده است نقشه مسیر تجارت برده استفاده از بردگان به …

کلمات کلیدی پرکاربرد در این اسلاید: سرمایه داری, توسعه نیافتگی, بهره کشی, مرحله استدلال, تناقضات درونی, سرمایه داری تجاری, تجارت برده, نظام سرمایه داری, نظام سرمایه,

این فایل پاورپوینت شامل ۲۱  اسلاید و به زبان فارسی و حجم آن ۱٫۹۷ مگا بایت است. نوع قالب فایل ppt بوده که با این لینک قابل دانلود است. این مطلب برگرفته از سایت زیر است و مسئولیت انتشار آن با منبع اصلی می باشد که در تاریخ ۲۰۱۸/۰۷/۳۰ ۰۶:۵۱:۴۰ استخراج شده است.

http://profsite.um.ac.ir/~yousofi/Pages/Barname-Tadris/Karshenasi/Toseh/Power-Point/session.6.ppt

  • جهت آموزش های پاورپوینت بر روی اینجا کلیک کنید.
  • جهت دانلود رایگان قالب های حرفه ای پاورپوینت بر روی اینجا کلیک کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *